طراحی قلک

خانه / بلاگ / طراحی قلک

پس‌اندازهای خیرمان را کجا بیاندازیم!؟

توضیح کلی:

پس‌انداز عملی دنیایی‌ست که در خود بار فرهنگی خاصی دارد. معمولا بچه‌ترها اولین بار این پس‌انداز را با هدیه گرفتن یک قلک و این روزها گاهی با هدیه گرفتن یک دفترچه حساب 🙂 تجربه می‌کنند. معمولا خانواده‌ها برای این آغازین گام کودکان‌شان در راه بزرگ‌تر شدن، خیلی هم ذوق دارند. خلاصه پس‌انداز حداقل در سال‌های کودکی در جامعه ما بیش‌تر ماهیتی فرهنگی دارد. خدا هم برای پس‌انداز ماهیت فرهنگی بزرگی قائل است؛‌ آن زمان که می‌فرماید: به من قرض بدهید تا بیش‌ترش را به شما برگردانم؛ در روزی که دست‌ها خالی‌ست…. پس‌انداز وقتی پس‌انداز خیر می‌شود دیگر خیلی خیلی فرهنگی‌ست.

خیریه محبین اهل بیت (ع) (خیریه هنر) با روی‌کردی نوآورانه و ابتکار می‌خواهد قلکی برای جمع‌آوری صدقات ارائه کند. خیلی‌هامان صدقه می‌دهیم و این کار را به صورت روزانه و مکرر هم انجام می‌دهیم. آیا همین تکرار ممکن نیست بعدها کمی بی‌تفاوت یا خسته‌مان کند؟ نکند یک‌نواختی موجود در صندوق‌های پس‌انداز خیر معمول، ارزش‌مندی این عمل را در ناخودآگاه ما کم کند!؟ حالا ما به کنار. کودکان ما که این روزها بیش‌تر هم از راه دیدن، چیز یاد می‌گیرند نکند تاثیرات ناخودآگاه طراحی این صندوق‌ها روی‌شان اثر بد بگذارد…..

خیریه هنر می‌خواهد قدمی نو بردارد. شما می‌توانید طراح قلکی متفاوت باشید. قلکی که چه به کار خیر و خیریه بیاید چه قرار باشد قلک کودکانه یک کودک باشد، رسالت فرهنگی خاصی بر عهده دارد.

این یک مسابقه است.

درست است که مسابقه است و جایزه و مهلت ارسال و رقابت دارد اما واقعا ورای این‌ها امری خیر است. یک خیر هنری به میزبانی خیریه هنرمندان. خیریه هنر صمیمانه تقاضا دارد تا هنرمندان و صاحبان ایده با طراحی‌های خود در این امر خیر شرکت کنند ….. خدا خیرتان بدهد.

ثبت‌نام در مسابقه

اهداف و معیارهای ارزیابی :

خیریه هنر در عین آن‌که با سفارش مسابقه در پی فرهنگ‌سازی کار خیر در عرصه‌ی هنر است و نیز با انتخاب موضوع طراحی قلک به چالش فرهنگی فکری پیرامون پس‌انداز و خیریه در نسبت با خانواده‌های ایرانی فکر می‌کند، به طور مشخص می‌خواهد طرح برگزیده‌ای برای تولید و عرضه‌ی قلک‌های خیریه خود پیدا کند.

حتما می‌پرسید در این انتخاب چه برای خیریه هنر اهمیت دارد؟ :

۱- ساختنی بودن طرح در مقیاس فراوان .

۲- نوآوری در عین حفظ هویت اسلامی-ایرانی جامعه مخاطب (انتخاب جامعه مخاطب محدود از سوی طراح نیز مانعی ندارد)

۳- زیبایی بصری و جذابیت طرح برای خانواده ایرانی

۴- بهینه بودن طرح

۵- صرفه اقتصادی در تولید

*- طرح محدودیتی در تلفیق با محیط تعریف‌شده برای آن ندارد .

شرایط شرکت:

– شرکت در مسابقه آزاد خواهد بود و محدودیتی برای شرکت‌کنندگان وجود ندارد. حتی افراد می‌توانند در قالب تیمی در این مسابقات شرکت کنند. هم‌چنین شرکت‌کنندگان می‌توانند با بیش از یک طرح به گود مسابقه بیایند.

– اسناد مورد نیاز برای شرکت در مسابقه، در قالب ارائه حداقل سه تصویر در فرمت JPEG به نام کد شرکت در مسابقه‌ هر کس، به ایمیل یانون‌دیزاین (yanondesign@gmail.com) خواهد بود. این تصاویر که لازم است از کیفیت مناسب چاپ برخوردار باشند دربردارنده بازنمایی حجم کلی قلک، بازنمایی جانمایی آن در محیط، و بازنمایی نحوه تخلیه و کاربرد قلک هستند.

– دبیرخانه مسابقه اینترنتی ست و نیازی به تهیه اسناد چاپی یا ساخت مدل عینی از طرح‌ها نیست.

– شرکت‌کنندگان می‌بایست تا پیش از زمان پایان ثبت نام از طریق فرم موجود در ذیل همین فراخوان ثبت نام کرده و کد ثبت‌نام دریافت کرده باشند.

– شرکت کنندگان لازم است تا پیش از پایان مهلت ارسال آثار، طرح خود را به ایمیل یانون‌دیزاین (yanondesign@gmail.com)  ارسال نمایند.

– خیریه هنر ممکن است از هر کدام طرح‌های ارائه شده در آینده استفاده کند. هم‌چنین خیریه، در صورت توافق با هریک از مؤسسات خیریه دیگر، در راستای کمک به فرهنگ صدقه و انفاق در کشور ممکن است برخی از طرح‌های ارائه شده را در اختیار دیگر موسسات خیریه مردم‌نهاد قرار دهد.

هیئت داوران:

هیئت داوران این مسابقه متشکل از ۴ استاد دانشگاه یا هنرمند حرفه‌ای مرتبط و نماینده‌ی خیریه هنر خواهد بود.

اسامی هیئت داوران به زودی اعلام خواهد شد. (در حال رایزنی)

 

تقویم برگزاری:

– ثبت نام مسابقه از امروز یعنی ۲۰ دی‌ماه تا ۱ بهمن‌ماه یعنی ده روز ادامه خواهد داشت. (۹۲/۱۰/۲۰ تا ۹۲/۱۱/۱)

– مهلت ارسال آثار هم تا ۲۰ بهمن خواهد بود. یعنی یک ماه (۹۲/۱۰/۲۰ تا ۹۲/۱۱/۲۰)

– اگر خدا بخواهد اعلام نتایج و تقدیم جوایز را هم در حاشیه جلسه بیستم حلقه هنر که آخرین جلسه حلقه هنر در سال ۹۲ خواهد بود برگزار خواهیم کرد. ( ان‌شاالله ۹۲/۱۲/۱۴)

 

جوایز:

با وجود آن‌که خیریه هنر نهادی کاملا خیریه است اما به دلیل رسالت فرهنگ‌سازی خود جوایزی را به منظور تقدیر از دو اثر برتر مسابقه درنظرگرفته است:

– نفر اول :‌ مبلغ ۵ میلیون ریال (معادل ۵۰۰ هزار تومان)

– نفر دوم : مبلغ ۲ میلیون ریال (معادل ۲۰۰ هزار تومان)

هم‌چنین به تعدادی از طرح های برتر هدایایی به رسم یادبود اعطا خواهد شد .

ثبت‌نام در مسابقه

حامیان و هم کاران:

این مسابقه را با هم‌کاری و به درخواست خیریه هیئت محبین اهل‌بیت (ع) هنر ترتیب دادیم.

خیریه محبین اهل بیت (ع) هنر این حرکت را در امتداد امور خیر و جزئی از آن می‌داند و صمیمانه تقاضا دارد تا هنرمندان و صاحبان ایده نیز در این امر خیر حضوری فعال داشته باشند….. خدا خیرتان بدهد.

پیام بگذارید